shop World of Wines
Vinařské oblasti Portugalska
Vinařské oblasti Portugalska.

Vinařské oblasti Portugalska

Portugalsko je stát rozkládající se na Pyrenejském poloostrově, jeho sousedem je pak Španělsko. Portugalské vinařství se pyšní starobylou historií, jež sahá až do období Keltů, Římanů, Řeků a Féničanů. Přestože je spojováno především se dvěma druhy vína – Portským a Madeirou, v produkci portugalského vinařství nalezneme celou řadu dalších kvalitních vín bílých i červených a to díky velkému množství vinařských oblastí i regionů, které se zde nacházejí. Rozvoji vinařství nahrávají i přírodní podmínky, které země má. Nalezneme zde klima vlhké a to díky Atlantiku, ale i suché, jež se nachází především ve vnitrozemí. Vinohrady se rozkládají nejen na pobřeží moře, ale také ve vyšších svazích a je na nich pěstováno více než pět desítek odrůd vinné révy.

Vinařské oblasti

Ty lze rozdělit na severní a centrální a jižní část. Do severní oblasti spadá Douro, Dao a Bairrada a centrální a jižní část pak tvoří Alentejo, Ribatejo a Estremadura.

Severní oblasti

 • Douro
  Touto oblastí protéká stejnojmenná řeka. K vidění jsou zde především vinice terasovité a díky své unikátnosti jsou zapsány na seznamu UNESCO. Mezi nejvýznamnější vína této oblasti patří především Portské. Podle typu zrání jsou produkovány různé typy.
  Červené druhy vín produkované v této oblasti mají ovocnou chuť s výraznější tříslovinou a jsou velmi bohaté.
  Bílé druhy vína nabízejí výraznější kyselinku a jejich chuť je příjemně mineralitá a má lehce ovocnou vůni.
 • Dao
  Tato vinařská oblast se rozkládá na plošině, kde ji ze tří stran chrání žulové masivy. Ty poskytují ochranu před proměnlivým a chladným klimatem, jehož příčinou je Atlantský oceán. Díky tomu je v této části podnebí mírného rázu. Vinice se nacházejí na místech, kde je půda písčitá a podloží tvoří žula.
  Červená vína produkovaná v oblasti obsahují větší množství tříslovin. Bílá vína nabízejí plnou chuť. Setkat se však můžeme i s takovými, jež jsou svěží, s ovocnou příchutí.
 • Bairrada
  Z větší části se jedná o pahorkatinu, vinice jsou však umístěny v oblastech, kde je rovinatá plošina. Klima je klidnější a bohaté na dostatek srážek. Na styl vína této oblasti má vliv druh půdy. Nalezneme zde půdu, která je jílovitá a obsahuje vápník a pak je to půda písčitá. Oba typy mají výrazný vliv na styl zde produkovaného vína. Chladné klima místní oblasti je vhodné pro vína šumivá, která potřebují vysokou hladinu kyselosti.

Centrální a jižní část

 • Alentejo
  Vinařská oblast Alentejo patří mezi nejvíce rozlehlé a popularita vín zde produkovaných je velmi významná. Za zakládáním vinic stojí částečně i Římané, kteří v této oblasti pobývali. Na území jsou dosti vysoké teploty a také velké množství slunečních paprsků. Vinařství je zde větší množství a pyšní se produkcí především chutných červených vín, jež mají ovocné aroma. Pokud dáváte přednost vínům bílým, tak i ta zde naleznete. Jsou velmi svěží a mají střední až plné tělo.
 • Ribatejo / Tejo
  Regionem protéká stejnojmenná řeka. Vinnou révu zde pěstovanou můžete najít na velmi rozlehlém území, jež má různorodou půdu i klima. V minulosti byla produkce v tomto regionu tak velká, že stačila zásobovat nejen portugalský trh, ale také kolonie patřící Portugalsku v oblasti Afriky. Bílá vína produkovaná v regionu Tejo mají aroma s nádechem tropického ovoce a květin a červená vína jsou mladá, s obsahem jemných tanin.
 • Estremadura / Lisboa
  Oblast se rozkládá na portugalském pobřeží, od Lisabonu k Atlantiku. Klima i půdní fond, jež je písčito-jílovitý, jsou pro pěstování vinné révy vhodné.

Objevuje se však i řada malých vinařství, která si snaží vybudovat dobrou pověst. Je to však záležitost dlouhodobá a velmi nesnadná, neboť dobrých vinařství nabízejících kvalitní vína je v Portugalsku opravdu velké množství.

Přečtěte si také článek: Hlavní vinařské regiony Francie – I. díl

Hledáte vhodný dárek pro své blízké, přátele či kolegy v práci? Pak navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky různých druhů vín.

Zdroj obrázku: https://cz.depositphotos.com/130350956/stock-photo-beautiful-grapes-ready-for-harvest.html

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com