shop World of Wines
Vinařské oblasti Tenerife
Vinařské oblasti Tenerife

Vinařské oblasti Tenerife

Tenerife je největší z sedmi Kanárských ostrovů, které leží v Atlantském oceánu přibližně 300 km od pobřeží Maroka. Tato poloha a stálé příjemné klima jej předurčuje pochopitelně k rekreaci, ale také se zde výborně daří vinné révě.

Vhodné podmínky pro pěstování vína

Klima je pro pěstování vína na Tenerife velice příhodné. Po celý rok je zde téměř stálá teplota, která v zimních měsících v průměru neklesá pod 17°C a v létě nepřesahuje 27°C. To je i důvodem, proč se Tenerife přezdívá ostrov věčného jara. Pro víno je však důležitý především sopečný původ půdy, která je pro pěstování vinné révy ideální. Na lávových polích se Na ostrově je rozmanitá krajina, kde se vyskytují jak vysoké hory, tak úrodné nížiny. Najdete zde i poušť nebo prales a také třetí nejvyšší sopku na světě, kterou je stratovulkán Pico de Teide s nadmořskou výškou 3.718 metrů.

Jak se víno pěstuje

Na Tenerife i ostatních Kanárských ostrovech málokdy prší, takže je zde nedostatek vláhy. Vinaři však využívají skutečnosti, že lávová hmota váže v noci vlhkost z ovzduší. Rostliny proto sázejí do prohlubní a půdu pak zasypají drobným drceným lávovým kamením. Vinná réva se zde nepěstuje u podpěr jak to známe z tradičních evropských vinic, protože by ji silný vítr okamžitě zlomil. Tady se vinná réva plazí po zemi a hrozny leží přímo na zemi.

Nejznámější vinařské oblasti

Pěstování vinné révy má nejen na Tenerife, ale i na ostatních Kanárských ostrovech tradici již od 16. století. Z celkových 9 tisíc ha je 7400 ha právě na Tenerife. Místní vinaři se i při tvorbě etiket nechávají inspirovat symbolem Tenerife, kterým je stratovulkán Pico de Teide. Z vinařského hlediska lze Tenerife rozdělit na pět oblastí. Ve směru od severu k jihu se jedná o oblasti:

  • Tacoronte Acentejo
  • Vale de la Orotava
  • Vale de Guimar
  • Ycoden Daute Isora
  • Abona

Chcete-li se o vínu na Tenerife dozvědět více, může navštívit některá vinařství. Jedním z nejlepších je Casa del Vino „La Baranda, což je bývalý statek na kraji města El Sauzal. Dnes je zde muzeum vína s restaurací, prodejnou a degustací vín.

Zajímavost

Zajímavostí Tenerife je Dračí strom, který je údajně nejstarším stromem ostrova a jeho stáří se odhaduje na 600 až 800 let. Traduje se, že pouhý pohled na tento strom má omlazující účinek Najdete ho na severozápadě ostrova v městečku Icod de los Vinos, které leží ve známé vinařské oblasti..

Přečtěte si také článek: Ostrovy pokladů aneb 5 vinařských destinací, které musíte navštívit – II. díl

Hledáte vhodný dárek pro své blízké, přátele či kolegy v práci? Pak navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky různých druhů vín.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/teide-tenerife-canary-islands-3556461/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com