shop World of Wines
Vinařské regiony Francie
Vinařské regiony Francie

Vinařské regiony Francie

O Francouzích je všeobecně známo, že jsou národem gurmetů, kteří milují sýry a víno. Tradice pěstování nejrůznějších odrůd vín je ve Francii dlouholetá. Francie je také největším producentem vína, které se zde pěstuje a vyrábí nejen pro tuzemskou spotřebu, ale exportuje se do celého světa. Vinařských regionů je ve Francii celá řada, každý má jiné podmínky, které svědčí určité odrůdě. Mnoho z nich datuje svou historii výroby vína do římských časů, tedy zhruba až do 6. století před naším letopočtem. K nejznámějším oblastem patří Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Alsasko, údolí řeky Loiry, údolí řeky Rhony a některé další.

Bordeaux

Oblast Bordeaux se nachází v jihozápadní Francii a jejím centrem je stejnojmenné město. Do Atlantského oceánu ústí v tomto regionu řeka Garonna a celé toto území je největší vinorodou oblastí Francie. Pochází odtud třetina všech kvalitních a vynikajících francouzských vín. Pěstuje se zde nepřeberné množství odrůd, ať už jsou to hutná červená vína s převahou cabernet sauvignonu, anebo sladká vína vyráběná z hroznů napadených ušlechtilou plísní. Výborné podmínky jsou dány rozmanitostí půd, dostatkem slunečního svitu a oceánským ovzduším.

Burgundsko

Typickou odrůdou regionu v povodí řeky Saone ve východní Francii je Pit Noir a Chardonnay. Špičkové vinice se nacházejí ve vyšších polohách svahů s převážně vápencovým podložím. V porovnání s jinými vinařskými regiony Francie je tento region poměrně malý a dělí se na několik podoblastí: Chablis, Beaujolais či Côte de Beaune. Côte Chalonnaise a další.

Údolí Rhony

Region začíná jižně od Lyonu a končí u Avignonu. Po Bordeaux je druhou největší francouzskou vinařskou oblastí. Dělí se na dvě části, a sice Severní Rhonu s vinicemi strmými a úzkými a Jižní Rhonu, která se táhne podél řeky od města Montelimar po pohoří Ardeche a Gard. Obě oblasti jsou odlišné charakteristikou vín. Severní Rhona produkuje komplexní červená vína, ale i vína bílá. Jižní Rhonu ovlivňuje Středozemní moře a nejslavnější podoblastí regionu je Châteauneuf-du-Pape.

Alsasko

Rozkládá se v severovýchodní Francii mezi městy Štrasburk a Mulhouse. Geograficky je to pro pěstování vína ideální poloha. Ze západu je oblast od oceánu chráněna pohořím Vogezy, které zachycuje srážky. Geologické podloží je velice pestré a svědčí zejména bílým odrůdám jako je Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat a Pinot Noir. Proslulé jsou zdejší lahve, tz v. alsasné flétny.

Přečtěte si také článek: Hlavní vinařské regiony Francie – III. díl

V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/alsasko-francie-vinice-vinn%C3%A1-r%C3%A9va-1888909/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com