shop World of Wines
Vinařský ráj
Vinařský ráj

Vinařský ráj

Kde se nachází vinařský ráj? Většina milovníků vína tak označuje region jižní Moravy, který je známou vinařskou oblastí. Někteří však nazývají vinařským rájem každou oblast, kde se dělá dobré víno. Na našem území se nacházejí dvě velké vinařské oblasti. Jedná se vinařskou oblast Čechy a vinařskou oblast Morava.

Vinařská oblast Čechy

Toto území patří mezi nejseverněji položené co se evropského vinohradnictví týká. Největšího rozkvětu zaznamenalo v období panování Rudolfa II. V této době zde bylo velké množství kvalitních vinic. Nejvíce se jich nacházelo v okolí Prahy, Mělníka, Litoměřic, Mostu a Loun. Základy české vinařské tradice položil panovník Karel IV.

V současnosti se nejvíce vinic nachází u Mělníka, Mostu a Litoměřic. Vinice jsou rozmístěné do několika různých lokalit, které se nacházejí na jižních chráněných svazích, rozložené kolem řek Vltavy, Labe, Ohře a Berounky. Vinařská oblast je tvořena dvěma podoblastmi. Jedná se o podoblast mělnickou a litoměřickou.

Mezi bílá vína, která se v této oblasti připravují, patří taková, která jsou typem přirovnávána k vínům produkovaným v Porýní. Jedná se o Rulandské šedé a bílé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgaut nebo Muškát. Z červených druhů je to pak Rulandské modré nebo Modrý Portugal.

Vinařská oblast Morava

Zahrnuje především oblasti jižní a jihovýchodní Moravy a je tvořena čtyřmi podoblastmi – mikulovskou, znojemskou, slováckou a velkopavlovickou. Tyto podoblasti zavodňují řeky Morava, Dyje, Svratka a Jihlava. Do oblasti moravského vinařství patří téměř veškeré současné registrované vinice.

Moravská vinařská oblast produkuje vína zajímavých spekter vůní a kořenitosti, jimž jim dodává místní půdní fond, na kterém se pěstuje zdejší vinná réva. Chuť červených vín nabízí zemité esence, jež doprovází ovocný charakter.

Vzhledem k tomu, že na zdejším území je vyšší intenzita tepla, lze zde pěstovat odrůdy umožňující pozdní dozrávání hroznů. Z těchto odrůd se pak vyrábějí vína kvalitní a vysoce jakostní. Hrozny zde dozrávají mnohem pomaleji, což má za následek větší množství i rozmanitost aromatických látek.

Přečtěte si také článek: Velkopavlovická vinařská podoblast

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/morava-%C4%8Desky-krajina-vinice-3518839/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com