shop World of Wines
Vinice Grébovka
Vinice Grébovka

Vinice Grébovka

Za vlády českého krále a římského císaře Karla IV. se kolem Prahy budovaly vinice. Ovšem ještě před jeho nástupem na český trůn vznikaly již od 13. století první vinice na jižních svazích dnešních Vinohrad, Vršovic a Nuslí. Toto území se také nazývalo Viničné údolí, nebo Viničné hory. Rovněž dnešní Botič nesl tehdy název Vinný potok.

Ovšem teprve za Karla IV. začaly být vinice zakládány ve velkém. Karel totiž pojal jejich budování za státnický úkol a chtěl tak konkurovat věhlasu francouzských vín a z Prahy hodlal vybudovat evropskou metropoli číslo jedna. Pražským vinicím, které se podle královského privilegia z 16. února 1358 musely vysazovat až tři míle za městskými hradbami dařilo i za vlády Karlova syna Václava IV. První fáze jejich úpadku nastala logicky za dob třicetileté války, která nepřála rozvoji ničeho. Vinice se postupně přeměňovaly na pole, zahrady a venkovské usedlosti. Pro vinici Grébovka však bylo velkým štěstím, že se do ní zamiloval Moritz Gröbe, který zde ve druhé polovině 19. století postavil vilu v italském renesančním stylu. Koupil i zpustlou vinici v prudkém svahu, na kterou nechal navézt zeminu vytěženou při ražení železničního tunelu. Dnes patří vinice Grébovka v Praze a okolí k těm nejpůvabnějším.

Novodobá historie vinice

Vinice Grébovka měla na mále v průběhu let několikrát. Vždy se jí však někdo ujal a zachránil ji pro její hlavní účel. Naposledy to byla městská část Praha 2, která nechala na své náklady vinici zrekultivovat v roce 1992. Od roku 1997 začaly být vinné hrozny sklízeny jen pro výrobu vína. Definitivní a historický zlom nastal v roce 2009, kdy byl vybudován vinný sklep. Od této doby se sklizeň neodváží, ale víno se vyrábí přímo na vinici.

Vína z Grébovky

Pražská vína v současnosti začala konkurovat vínům moravským. Dnešní majitelé Sklepa Grébovka Iveta a Pavel Bulánkovi dokonce tvrdí, že jim moravští vinaři závidí o 3 stupně Celsia vyšší průněrnou teplotu, způsobenou mikroklimatem velkoměsta. O kvalitě produktů z pražských Vinohrad svědčí i opakované vítězství v Oblastním kole Čechy, nejprestižnější Národní soutěže vín, probíhající pod garancí Svazu vinařů ČR a to vždy s jinou odrůdou. Vloni zvítězilo Rulandské šedé 2014 a pro rok 2015 se stal českým šampiónem Hibernal 2015 vyznačující se příjemnou citrusovou vůní s chutí jemně patrné ryzlinkové liptovinky a grepové kůry. Kromě těchto zlatých příček obdržela viniční trať Grébovka i stříbrné medaile za Rulandské šedé 2015, Ryzlink rýnský 2015 a Neronet 2014.

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/hrozny-v%C3%ADno-ovoce-vinice-r%C3%A9vy-276070//

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com