shop World of Wines
Víno a drůbež
Víno a drůbež

Víno a drůbež

Obecně platí, že bílé maso, jako je kuřecí maso nebo krůtí prsa, se dobře kombinuje s bílými víny, jako je Sauvignon Blanc nebo Chardonnay, zatímco tmavé maso, jako je kachna a jiná zvěř, se dobře hodí k červeným vínům se středním tělem, jako je Pinot Noir nebo Zinfandel.

Párování vína s kuřecím masem a drůbeží

Jaké víno si dát ke kuřecímu masu? Na takto přímou otázku se nedá tak rychle a snadno odpovědět, protože velmi záleží na tom, jak je kuře připravené. Je velký rozdíl, jestli si objednáte kyblík kuřecích stehen z KFC nebo jestli si dáte v luxusní restauraci pošírovaná kuřecí prsa. Existuje tolik různých druhů vína, kolik je způsobů přípravy kuřete. Budeme tedy muset najít lepší způsob, jak najít správnou odpověď.

Pro začátek je vhodné určit typ drůbeže, koření a omáčky. Co se týče vhodného párování, projdeme si druhy vína, druhy drůbeže, styl přípravy, omáčky, koření a různé příchutě.

Bílá vína

Vždy se pokuste se sladit intenzitu jídla s intenzitou vína:

 • Chardonnay z dubových sudů (Oaked Chardonnay) – Bohatá jídla se smetanovými omáčkami se dobře hodí k dubovému Chardonnay. Hledejte vína z Kalifornie, Argentiny, Chile, Španělska, jižní Francie, jižní Austrálie a Itálie.
 • Côtes du Rhône – Tato směs bílého vína obsahující Marsanne a Roussanne je podobná dubovému Chardonnay a spojuje se podobně s bohatými pokrmy a krémovými omáčkami.
 • Viognier – Aromatická odrůda, která se dobře hodí k květinovým bylinám, jako je šalvěj nebo levandule. Hledejte vína z Paso Robles (CA), státu Washington, Jižní Afriky a Austrálie.
 • Sauvignon Blanc – Víno ideální k bílému masu se zelenými bylinkami. Čím je klimatická oblast teplejší, tím může být pokrm pečenější a masitější. Podívejte se na Sauvignon Blanc z Kalifornie, Austrálie, Itálie, státu Washington a Chile
 • Ugni Blanc / Colombard / Grenache Blanc – Přemýšlejte o kuřecím salátu nebo sendviči z krůtího avokáda s těmito chutnými bílky vyráběnými na jihu Francie. Tato vína mají obvykle příchuť citronu, bílých květů a chutnost snižuje tuky v pokrmech.
 • Chenin Blanc – Sázená a další jemně připravená bílá masa jako paštika. Podívejte se na příklady suchých vín z údolí Loiry ve Francii nebo v Jižní Africe.
 • Ryzlink rýnský – Trochu překvapení, toto mírně sladké víno se docela dobře hodí k tmavším masům, jako je kachna.

Růžová vína

Růžové víno je díky svému střednímu tělu někdy ještě lepší volbou než bílé nebo červené. Většinou hledejte suchá růžová vína, ale jen tehdy, pokud omáčka není ze své podstaty sladká.

Červená vína

Vyberte lehká aromatická červená vína až střední červená vína s lehčí tříslovinovou strukturou. Čím bohatší je příprava masa, tím více barvy, sytosti a tříslovin ve vašem víně můžete mít.

 • Brachetto – Aromatické červené víno ze severní Itálie. Lehčí než Pinot Noir a obvykle se podává mírně vychlazený. Dvojice se studenými pokrmy, jako je krůtí sendvič s brusinkovou omáčkou nebo kuřecí salát.
 • Schiava – Víno ze severní Itálie, které roste v Alto Adige. Víno s příchutí červeného ovoce, jako je jahodová omáčka a cukrová vata (v dobrém slova smyslu). Díky svému ovocnému charakteru bude dobře fungovat s teriyaki a jinými sójovými omáčkami.
 • Pinot Noir – Pinot Noir je již dlouho považován za klasické párování s kachnou. Myslíme si, že byste také měli vyzkoušet Pinot Noir ze Starého světa jako Burgundsko se Squabem.
 • Nebbiolo Langhe – Nebbiolo má mnoho různých tváří a jedna z nich je mnohem lehčí než ta slavnější (a drahá verze). Považujte Nebbiola za světlovlasé nevlastní dítě Barola, které se opravdu dobře hodí k houbovým pokrmům.
 • Zinfandel – Zinfandel je již dlouho považován za nejlepší víno díkůvzdání s krůtí večeří. Jděte na brusinkovou omáčku!
 • Grenache – Ovocný nádech, vyšší obsah alkoholu a lehčí obsah taninu, vína Grenache a Grenache jako Cotes du Rhone nebo Priorat jsou úžasná s bohatě aromatizovanou hrou.
 • St. Laurent – Víno související s Pinot Noir, které je skvělým vínem pro použití jako základ omáčky z červeného vína pro kachnu.

Bílé maso a příchutě

Rychlým tipem je uvažovat takto „lehčí maso, lehčí víno“. Pečení drůbeže zachovává mnoho bohatých chutí, takže někdy můžete složitějšímu červenému vínu uniknout.

 • Kuře – lehce ochucené maso se střední strukturou.
 • Poussin – Pokud neznáte, tak poussin jsou velmi mladá kuřata, často připravovaná jako křepelka.
 • Křepelka – Asertivnější chuť než kuřecí, ale ne tak silná jako kachna. Křepelka je velmi malá, obvykle s kostmi. Sladká ořechová příchuť. Křepelka je kvůli malé velikosti tradičně plněná masem.
 • Krocan – Prsa z krocana jsou lehce ochucená a mají silnou strukturu.

Tmavé maso a příchutě

V tomto případě uvažujte „Tmavší maso, tmavší víno“. Níže je nejlepší drůbež, která se spojí s červenými víny.

 • Squab (holubí maso) – šťavnaté, ale zemité s tmavším masem a jemnou strukturou.
 • Bažant – růžovo-bílé maso s jemnou chutí, která je na dotek exotičtější a podobná jablku než kuřecí.
 • Koroptev – Struktura není tak jemná jako bažant, ale má podobnou příchuť zemitého tmavého masa.
 • Perlička – chutná jako kombinace kuřecího a krůtího masa s nádechem tmavého masa.
 • Kachna – Asertivnější chuť s mastnou a hravou notou. V závislosti na přípravě může kachna více připomínat vepřové maso.
 • Krocan – dlouhé zrno a silné texturované maso. Krocan má bohatou máslovou a ořechovou chuť.
 • Husa – Skoro jako divoký krocan se vším tmavým masem. Často se uvádí, že je podobná pečenému hovězímu masu.
 • Pštros – Na rozdíl od jiných ptáků je více podobný steaku. Pštros je extrémně štíhlé a jemné červené maso, proto jej zkuste spárovat s víny, která mají méně taninu a šťavnatost, například Côtes du Rhône nebo Syrah.

Styly vaření spárované s vínem

Zajímá vás, proč jste na tomto seznamu ještě neviděli Cabernet Sauvignon nebo Syrah? To, zda můžete k jídlu spojit plné červené víno, bude záviset hlavně na tom, jak si drůbeží maso připravíte a dochutíte. Níže uvádíme párování vín s některými běžnými styly přípravy kuřete.

 • Pečení – Pečení je rozhodně oblíbenou metodou přípravy drůbeže, zejména u menších ptáků, jako je křepelka. Dobře propečená pečeně způsobí, že maso bude velmi jemné, ale také si zachová veškerou intenzitu chuti. Tato metoda prosí o bohatší bílá vína, jako je Chardonnay, růžové víno nebo světle červené víno jako Pinot Noir nebo Grenache.
 • Grilování – Grilování kuřete naráží na kouřové chutě, což umožňuje spárování s bohatšími červenými víny, jako je Zinfandel, Cabernet Franc nebo dokonce nejlepší přítel BBQ, Malbec. Hledejte více slané (vyhýbejte se sladkým omáčkám), které můžete spárovat s vínem.
 • Pošírovaní – Pošírování je technický styl přípravy, který zachovává texturu a vlhkost masa, ale odstraňuje hodně chuti. Z tohoto důvodu se můžete se svou drůbeží dostat k velmi lehkému bílému vínu, jako je suchý Chenin Blanc nebo Colombard.
 • Smažení – Není nic lepšího než růžové šampaňské / sekt nebo Lambrusco se smaženým kuřetem.
 • Soté – Soté je metoda přípravy, která pomáhá prsnímu masu absorbovat příchutě v omáčce.
 • Chlazená jídla – Obvykle pošírovaná, vařená nebo pečená a poté chlazená. Studená drůbež má skvělé spojení s lehčími bílými víny, jako je Albarino, Pinot Blanc, Verdejo, neokázaný Chardonnay.

Omáčky a koření spojené s vínem

Lemon Beurre Blanc – Masová omáčka z bílého vína je klasicky oblíbená u kuřecího masa a ryb. Kuře můžete podávat se stejným vínem, jaké jste použili k výrobě omáčky.
Omáčky na bázi Madeiry / Sherry – Tyto tmavé a bohaté omáčky dobře ladí se středně kořeněnými víny, jako jsou Barbera, Sangiovese, Zinfandel, Tempranillo, Grenache, Primitivo a Zinfandel.
Omáčka z červeného vína – Při přípravě použijte lehčí červené víno a potom k jídlu podejte stejné víno. Pinot Noir je klasická volba. Čím vyšší je obsah alkoholu ve víně, tím sladší bude omáčka.

Tradiční evropské příchutě

Standardní drůbeží koření – Obvykle, variace směsi tymiánu, šalvěje, majoránky, rozmarýnu, černého pepře a muškátového oříšku, tyto koření dobře ladí s aromatickým bílým vínem, jako je Viognier, ale někdy budou ladit také s víny na bázi Grenache.
Rozmarýn a další byliny – Rozmarýn dělá zázraky s novozélandským Sauvignon Blanc nebo suchým rizlingem.
Houbové omáčky – Díky zemitosti hub se středně červená vína skvěle hodí.
à l’Orange – Klasicky chutná Duck à l’Orange fenomenálně s aromatickými bílými víny, jako je Gewürztraminer, Riesling nebo dokonce Torrontés.

Asijské / indické příchutě

Vzhledem k tomu, že mnoho asijských a indických pokrmů hraje s kořením a sladkostí, nechte si vybrat z vína sladké a ovocné bílé nebo červené víno podávané chlazené. Sbírejte růžová nebo červená vína s tmavšími pokrmy na bázi sójové omáčky.

Sladko-kyselé – Neodpírejte si potěšení ze sladkého a kyselého pití Moscata nebo italského šumivého rosé zvaného Brachetto d’Aqui.
Kari – Přemýšleli jste někdy, proč je v thajských a indických restauracích tolik sladkého bílého vína? Pikantní pokrmy se dobře hodí k sladkým vínům a tuk v kokosu se páruje velmi dobře k aromatickým bílým vínům. Potřebujete nějaké příklady? Podívejte se na Ryzlink rýnský, Chenin Blanc, Moscato a Müller-Thurgau.
Teriyaki – Protože teriyaki je sladká i tmavá omáčka, bylo by skvělou volbou sladší červené víno. Podívejte se na Lambrusco (ve stylu amabile nebo dolce). Dokonce i něco jako Sherry se úžasně páruje, když je servírováno mírně chlazené.

Jihoamerické příchutě

Jamaican Jerk – Tato komplexní směs koření, která zahrnuje rozmarýn, cibuli, nové koření, zázvorovou skořici, česnek, papriku a černý pepř, žádá o víno se spoustou koření, které působí proti bohatým příchutím. Zinfandel a Tempranillo by byly skvělou volbou.
Mole suce Obsahuje jak čokoládu, tak sezam, což jsou přírodní vůně, které se nacházejí v mnoha vínech Sherry a Madeira.
Chimichurri – Omáčka vyrobená ze směsi petrželky, olivového oleje, octa (nebo citronu), kmínu, česneku a oregana. Tato konkrétní omáčka má spoustu zelených chutí, takže bylinkovější víno s vysokou kyselostí by se pěkně spojilo. U červených vín uvažujte o Nebbiolo, Cabernet Franc (z Loiry) nebo dokonce o řeckém víně, jako je Xinomavro. U bílých jděte na italský Sauvignon Blanc, Vermentino, Verdicchio nebo Gavi.

Přečtěte si také článek: Kohout na víně

Že ve víně je pravda, ví asi každý z nás. Ne každý však ví, že náš e-shop nabízí vína té nejvyšší kvality. Pokud nevěříte, navštivte jej a přesvědčte se sami..

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com