shop World of Wines
Víno a holanský řízek
Víno a holanský řízek

Víno a holanský řízek

Holandský řízek je masový pokrm velmi oblíbený. Ne každý však ví, že jeho domovinou není Holandsko (Nizozemí), přestože jméno této země se nachází v názvu. Proč tedy tento název? Možná proto, že originální receptura obsahuje jako jednu ze surovin goudu nebo eidam, což jsou sýry holandské.

Ingredience pro výrobu holandského řízku

Základní surovinu tvoří mleté maso. Nejčastěji se jedná o prorostlejší vepřové – bůček nebo krkovici. Pokrm z něj připravený není tak suchý a je pěkně šťavnatý.
Někdo však používá i hovězí nebo jejich směs. V poslední době se začíná objevovat i holandský řízek připravený z mletého masa drůbežího. K tomuto druhu masa můžeme přimíchat trochu smetany.

Další surovinou, která k holandskému řízku neodmyslitelně patří, je již výše zmiňovaný tvrdý sýr. Někdo jej strouhá na jemnější, další zase na hrubší kousky. Pak už postačí pouze vejce, sůl a pepř. Někdo ještě přidává petrželku nebo pažitku (může být čerstvá či sušená) a mléko. Ze vzniklé směsi se vytvarují placičky, které obalíme v trojobalu (mouka-vejce-strouhanka) a smažíme. Jako příloha se nejvíce podává bramborová kaše, jejíž obdobou je batátové pyré.

Víno a holandský řízek

V některých oblastech se do směsi přidává trochu muškátového oříšku a bílé víno. Chuť takto připraveného masa pak připomíná spíše vinnou klobásu.

Chceme-li k holandskému řízku nabídnout víno, záleží na tom, z jakého druhu masa je vyrobený. Pokud jsme použili maso hovězí, pak můžeme sáhnout do nabídky vín červených. Může to být odrůda Cabernet Sauvignon nebo Rulandské modré.

K holandskému řízku připravenému z vepřového masa můžeme nabídnout víno bílé, plné suché – Veltlínské nebo Sylvánské zelené či Rulandské šedé.

Tvoří-li základ holandského řízku telecí maso, pak nabídneme Veltlínské zelené nebo Rulandské bílé.

Přečtěte si také článek: Víno a řízek

Víno je nejen chutný nápoj, ale v malé míře prospívá i našemu zdraví. Pokud si chcete dopřát doušek tohoto lahodného a především kvalitního moku, zavítejte na náš e-shop.

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com