shop World of Wines
Víno a řízek
Víno a řízek

Víno a řízek

Víno je nápoj, který je stvořený k tomu, aby doplňoval skvělý pokrm. Snoubení pokrmů s nápoji zajistí, aby se jakýkoli druh stolování stal neopakovatelným zážitkem.

Podle čeho vybírat k pokrmu víno?

Mějte na paměti, že nikdy není volba pouze jednoho druhu vína, které by s daným pokrmem mělo být podáváno. Většinu pokrmů lze doplnit různými druhy vína a dokonce i druhy rozdílnými. Dříve se většina lidí řídila pravidly, že k bílému masu patří bílé víno a k červenému masu zase víno červené. V současné době se však servírují pokrmy i méně tradiční. Při výběru vína je pak potřeba brát v potaz velké množství faktorů.

Jak je to s vínem a naší oblíbenou klasikou, řízkem?

K řízku si každý z nás asi většinou představí orosenou sklenici plnou chutného piva. Jak to tedy vypadá s řízkem a vínem? Záleží na tom, z jakého masa je řízek připravený. Vzhledem ke své mírně slané chuti bude chutnat s vínem suchým, s lehkým ovocným nádechem. Také záleží na tom, s jakou přílohou je řízek servírován.

 • Vepřové maso
  Pokud si pochutnáváte na řízku připraveném z vepřového masa, skvěle se k němu bude hodit plnější víno suché. Mezi taková patří Veltlínské zelené či Ryzlink rýnský.
 • Telecí maso
  Telecí maso je jemnější a vhodným vínem k němu může být Sylvánské zelené nebo Müller Thurgau.
 • Kuřecí maso
  Ke smaženým úpravám kuřecího masa je vhodným druhem vína Veltlínské zelené, pokud je řízek grilovaný, pak můžete nabídnout Rulandské bílé.
 • Krůtí maso
  Tady lze nabídnout červené víno středně plné, může to být například Svatovavřinecké. Pokud se jedná o vybrané části masa bílého, může to být červená odrůda Rulandské modré.
 • Rybí maso
  Pokud místo klasického masa obalíme jako řízek rybu, ke kaprovi se hodí výraznější bílé víno kyselejší. Pokud použijeme mořské ryby (treska, mořský vlk, pražma), vhodnou volbou je bílé víno suché.

Přečtěte si také článek: Dušená hovězí líčka na víně

K dobrému jídlu patří i lahvinka kvalitního vína. To naleznete v nabídce našeho e-shop. Tak neváhejte a navštivte jej, zajisté si vyberete.

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com