shop World of Wines
Víte, jaká je trvanlivost vína?
Víte, jaká je trvanlivost vína?

Víte, jaká je trvanlivost vína?

Běžné potraviny mají na svých etiketách povinně uvedenou dobu expirace, tedy datum, do kdy se musí zkonzumovat. Dokonce je to uváděno již i na lahvovém pivu. Výjimkou je víno, které ovšem také není běžnou potravinou. Na etiketách lahví s vínem najdete údaje o místě a době výroby vína, o jeho složení a vlastnostech, ovšem dobu expirace byste hledali marně. Pokud vás zajímá, proč tomu tak je, přečtěte si několik informací, zde uvedených.

Co je na etiketě

Z etikety, čili z viněty se dočtete, jakým způsobem bylo víno vyrobeno, čili o jaké víno se jedná. Dále se z ní dozvíte místo původu vína a datum výroby, z nehož si odvodíte věk vína. Ovšem většina lepších vín má na vinětě vyznačený i ročník. Správný milovník vína také ví, že mnoho vín v lahvích, která jsou prodávána v běžných obchodech, jsou vyrobena tak, aby nebyla příliš dlouho skladována. Pro zákazníka je důležité vychutnání svěží chutě vína, které by neměl příliš dlouho skladovat.

Archivní vína

V tomto případě se jedná o zcela jiné druhy vín, která můžete zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách a vinotékách. Tato vína jsou naopak vyrobena tak, aby se mohla skladovat nebo archivovat. Pokud se tato vína skladují skutečně správným způsobem, vydrží v dobrém stavu i mnoho let. Proto se říká „stárne jako víno“, což znamená, že stárnutím získává na kvalitě a také na ceně. To je také důvod, proč se na etiketách vín neuvádí datum expirace. Prakticky to ani nelze, jelikož kvalitní archivní vína se dostávají do oběhu často i po několika desítek let od sklizně. Například jakostní kabinetní víno se může začít prodávat v obchodech v době 1-3 roky po sklizni. Některá bobulová vína se do obchodu dostanou až po 3 letech od sběru. Prostě pro ně platí, čím starší, tím lepší. Životnost vín se vesměs odvíjí od typu vína a od kvality skladování. To platí o vínech v sudech i lahvích. Kromě stolních vín, nebo o něco lepších vín známkových, můžete víno skladovat dokonce i několik let.

Jak správně víno skladovat

Teplota by měla být konstantní v rozmezí 10-12°C a výkyvy by neměly být větší než dva stupně. Skladovací místnost by měla mít dostatečnou vlhkost okolo 65% a nemělo by zde být denní světlo.

Lahve musí být položeny tak, aby víno bylo v kontaktu s korkovým uzávěrem.

Trvanlivost vína

Výrobci se přizpůsobili trendu a v běžných obchodech nenajdete vína vhodná k archivaci. Důraz je kladen na svěží chuť a proto u konzumních vín platí, že čím mladší, tím lepší. Zároveň platí zásada, že víno pocházející ze severní polokoule by se mělo zkonzumovat do jara následujícího roku a na jižní polokouli o měsíc dříve. Pokud víno otevřete, dochází k provzdušnění, oxidaci a rychlému stárnutí. Proto by se mělo víno vypít hned po otevření. Pokud to není možné, je třeba je řádně zašpuntovat korkovou zátkou a uložit do lednice. I tak je potřeba víno zkonzumovat nejpozději do 10 dnů.

Přečtěte si také článek: Má čokoláda minimální dobu trvanlivosti ?

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Tento článek je dostupný také v jazyce: Angličtina

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/v%C3%ADno-vina%C5%99stv%C3%AD-burgundy-rioja-cava-426466/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com