shop World of Wines
Vydejte se ochutnat dobré víno na vinobraní
dobré víno na vinobraní

Vydejte se ochutnat dobré víno na vinobraní

Nejen Francie nabízí kvalitní vína. Ochutnat tento oblíbený mok můžete i u nás. Vydejte se jej ochutnávat na některé z vinobraní, které je oslavou sklizně plodů vinné révy, z nichž se víno vyrábí. Navštívit jej můžete v podzimním čase a na různých místech, která jsou však s vinnou révou, jejím pěstováním, sklizní a zpracováním spojena.

Kromě ochutnávky vína vinobraní doprovází i bohatý kulturní program. Můžete tak spatřit historický průvod, navštívit dobovou tržnici spojenou s ukázkou historických řemesel, těšit se můžete také na ohnivou show a poslechnout si lze i různé hudební žánry, nejčastěji je to cimbálová muzika, dechovka, ale nezřídka zazpívají i zpěváci naší populární hudební scény. Samozřejmostí je ochutnávka a nabídky nejen různých druhů vína, ale také burčáků, jež doplňují gastronomické lahůdky z každého regionu, které jsou vhodné jako doplněk k vínu.

 • Burčák
  O víně a jeho výrobě má povědomí většina z nás. Víte však, co je burčák a jak se vyrábí? Jedná se o mošt vyráběný z vinných bobulí, který se nechává částečně zkvasit, díky čemuž získá vyvážený poměr kyselin, cukru a alkoholu. Je to vlastně meziprodukt vznikající během výrobního procesu vína. Ke konzumaci bývá několik málo dní, po zahájení kvasného procesu u vinného moštu.

Kam zavítat na vinobraní?

Tyto slavnosti vína můžete navštívit v každé vinařské oblasti. Každá slavnost má však svá specifika, stejně jako víno, jež se v ní pěstuje. Zavítat můžete na akce velkého charakteru, ale také na takové, které jsou téměř rodinného rázu.

Mezi známá města, kde se koná vinobraní na Moravě, patří Znojmo a Mikulov. V Čechách jsou to pak Mělník a Litoměřice. Tato místa vyhledává asi nejvíce návštěvníků.

 • Vinobraní v Mikulově
  Vinobraní se zde koná pravidelně druhý víkend v září. Ve městě můžete narazit na historické průvody královské družiny, které tudy procházejí. K vidění je i velké množství postav v tradičních krojovaných oděvech. V centru města vzniká starobylá tržnice. Nejen na ní, ale i na dalších místech lze ochutnat jak burčák, tak i různé druhy vína. Samozřejmostí jsou i další lahůdky, jež k vínu rozhodně patří. Celou slavnost doprovázejí zvuky dechové hudby, cimbálovky, ale i hudby moderní scény.
 • Vinobraní ve Znojmě
  Zmínka o prvním vinobraní ve Znojmě se objevuje v roce 1966. Jeho ústřední postavou byla postava krále Jana Lucemburského, jež do města zavítal na oslavu významného státnického jednání. Některé části programu, který pro něj připravili občané města, můžete spatřit i během vinobraní. Samozřejmostí je pak panovnický průvod.
  Těšit se můžete na ochutnávku tradičních vín, jež se ve Znojmě a jeho okolí vyrábějí. Tu doplní i další produkty z místní produkce.
 • Vinobraní v Litoměřicích
  Toto vinobraní můžete navštívit tradičně třetí zářijový víkend. Opět na vás čeká ochutnávka vína, burčáku a místních specialit, jíž doprovází zajímavý kulturní program. Vrcholem celé akce je pak slavnostní krojovaný průvod, v jehož čele můžete spatřit českého krále a císaře Karla IV.
 • Vinobraní na Mělníku
  Kromě tradiční ochutnávky vína a burčáku bývá lákavou atrakcí průvod alegorických vozů, v němž rozhodně nechybějí historické osobnosti, které se velkou měrou zasloužily o založení i rozvoj vinařské tradice na Mělnicku. Jako doprovodný program jsou pak k dispozici různá hudební vystoupení. Nechybí ani historické stánky s tradičními řemesly i výrobky, jež si můžete také zakoupit.

Tipy pro vás

Možná ne každý ví, že vinobraní se koná i v Praze a to přímo v prostorách Pražského hradu, v areálu Svatováclavské vinice, jejíž založení se datuje do 10. století. Ochutnat zde můžete vzorky významných českých i moravských vinařský oblastí. Nechybí ani burčák. Celou akci doprovází hudební produkce.

Přečtěte si také článek: 10 důvodů, proč byste si měli dát každý den sklenku vína

V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.

Zdroj obrázku: https://cz.depositphotos.com/28878953/stock-photo-hands-holding-the-glasses-of.html

Riesling Winkeler – Allendorf 0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com