Nejen Francie nabízí kvalitní vína. Ochutnat tento oblíbený mok můžete i u nás. Vydejte se jej ochutnávat na některé z vinobraní, které je oslavou sklizně plodů vinné révy, z nichž se víno vyrábí. Navštívit jej můžete v podzimním čase a na různých místech, která jsou však s vinnou révou, jejím pěstováním, sklizní a zpracováním spojena.
Kromě ochutnávky vína vinobraní doprovází i bohatý kulturní program. Můžete tak spatřit historický průvod, navštívit dobovou tržnici spojenou s ukázkou historických řemesel, těšit se můžete také na ohnivou show a poslechnout si lze i různé hudební žánry, nejčastěji je to cimbálová muzika, dechovka, ale nezřídka zazpívají i zpěváci naší populární hudební scény. Samozřejmostí je ochutnávka a nabídky nejen různých druhů vína, ale také burčáků, jež doplňují gastronomické lahůdky z každého regionu, které jsou vhodné jako doplněk k vínu.
- Burčák
O víně a jeho výrobě má povědomí většina z nás. Víte však, co je burčák a jak se vyrábí? Jedná se o mošt vyráběný z vinných bobulí, který se nechává částečně zkvasit, díky čemuž získá vyvážený poměr kyselin, cukru a alkoholu. Je to vlastně meziprodukt vznikající během výrobního procesu vína. Ke konzumaci bývá několik málo dní, po zahájení kvasného procesu u vinného moštu.
Kam zavítat na vinobraní?
Tyto slavnosti vína můžete navštívit v každé vinařské oblasti. Každá slavnost má však svá specifika, stejně jako víno, jež se v ní pěstuje. Zavítat můžete na akce velkého charakteru, ale také na takové, které jsou téměř rodinného rázu.
Mezi známá města, kde se koná vinobraní na Moravě, patří Znojmo a Mikulov. V Čechách jsou to pak Mělník a Litoměřice. Tato místa vyhledává asi nejvíce návštěvníků.
- Vinobraní v Mikulově
Vinobraní se zde koná pravidelně druhý víkend v září. Ve městě můžete narazit na historické průvody královské družiny, které tudy procházejí. K vidění je i velké množství postav v tradičních krojovaných oděvech. V centru města vzniká starobylá tržnice. Nejen na ní, ale i na dalších místech lze ochutnat jak burčák, tak i různé druhy vína. Samozřejmostí jsou i další lahůdky, jež k vínu rozhodně patří. Celou slavnost doprovázejí zvuky dechové hudby, cimbálovky, ale i hudby moderní scény. - Vinobraní ve Znojmě
Zmínka o prvním vinobraní ve Znojmě se objevuje v roce 1966. Jeho ústřední postavou byla postava krále Jana Lucemburského, jež do města zavítal na oslavu významného státnického jednání. Některé části programu, který pro něj připravili občané města, můžete spatřit i během vinobraní. Samozřejmostí je pak panovnický průvod.
Těšit se můžete na ochutnávku tradičních vín, jež se ve Znojmě a jeho okolí vyrábějí. Tu doplní i další produkty z místní produkce. - Vinobraní v Litoměřicích
Toto vinobraní můžete navštívit tradičně třetí zářijový víkend. Opět na vás čeká ochutnávka vína, burčáku a místních specialit, jíž doprovází zajímavý kulturní program. Vrcholem celé akce je pak slavnostní krojovaný průvod, v jehož čele můžete spatřit českého krále a císaře Karla IV. - Vinobraní na Mělníku
Kromě tradiční ochutnávky vína a burčáku bývá lákavou atrakcí průvod alegorických vozů, v němž rozhodně nechybějí historické osobnosti, které se velkou měrou zasloužily o založení i rozvoj vinařské tradice na Mělnicku. Jako doprovodný program jsou pak k dispozici různá hudební vystoupení. Nechybí ani historické stánky s tradičními řemesly i výrobky, jež si můžete také zakoupit.
Tipy pro vás
Možná ne každý ví, že vinobraní se koná i v Praze a to přímo v prostorách Pražského hradu, v areálu Svatováclavské vinice, jejíž založení se datuje do 10. století. Ochutnat zde můžete vzorky významných českých i moravských vinařský oblastí. Nechybí ani burčák. Celou akci doprovází hudební produkce.
Přečtěte si také článek: 10 důvodů, proč byste si měli dát každý den sklenku vína
V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.
Zdroj obrázku: https://cz.depositphotos.com/28878953/stock-photo-hands-holding-the-glasses-of.html