shop World of Wines
Vyplatí se nekupovat krabicové víno?
Vyplatí se nekupovat krabicové víno?

Vyplatí se nekupovat krabicové víno?

Krabicové víno, lidově zvané „krabiček,“ má mnoho příznivců i odpůrců. Mnoho z nás krabicové víno bere jako levnou a nekvalitní náhražku klasického vína ve skleněných lahvích. Ale mnoho lidí nedá na krabicové víno dopustit. Bývá podstatně levnější, skladnější, lehčí a méně náročné na přepravu, rovněž obaly jsou šetrnější k životnímu prostředí. Vyplatí se tedy krabicové víno nekupovat? Máme akcentovat především kvalitu vína, kterou údajně najdeme jen ve skleněných a korkovaných lahvích?

Historie krabicového vína

S nápadem balení vína do boxů přišel australský vinař Thomas Angove . Jeho firma si tento nápad nechala patentovat v roce 1965. Měchory z polyetylenu byly umístěny ve vlnitých krabicích, byly určeny pro maloobchodní prodej a měly objem 4,5 litru. Spotřebitel ustřihl roh a po odlití potřebné dávky vína měchor zase uzavřel speciálním kolíkem. O dva roky později tuto metodu zdokonalili další australané, vynálezci Charles Malpas a Penfold Wines. Svým patentovaným objevem – plastovým vzduchotěsným kohoutkem, který byl přivařen k měchoru, dali základ vzniku krabicových boxů s vínem, tak jak je známe dnes.

Kvalita krabicového vína

Skutečnost, že víno v umělohmotném vaku je minimálně vystaveno oxidaci i při postupném spotřebování, dokazuje, že víno v krabici by mělo vydržet 2-3týdny, aniž by se snížila jeho kvalita. Víno v boxu by však mělo být spotřebováno během spotřební doby vyznačené na obalu, dlouhodobým skladováním jeho kvalitu rozhodně nezvýšíte. V kolébce vynálezu vína v krabici, tedy v Austrálii, začali vinaři v sedmdesátých letech stáčet do těchto obalů prémiová kvalitní vína, která si rychle získávala oblibu po celém světě. Po té se rychle přidávali další vinaři a společnosti, jejichž cílem bylo prodávat v krabicích kvalitní vína. Tento boom se samozřejmě objevil i v Evropě. Někteří výrobci tvrdí, že jejich víno v krabicích je stejně kvalitní jako v těch lahvích, ortodoxní vinaři odporují, že to není možné. Podle nich je krabicové víno jen lépe „pitelné“ a vypijete ho víc, čím pádem stejně neušetříte a připravíte se o ten správný gurmánský požitek.

„Zlatá střední cesta“

„Ode všeho trochu,“ říkávala moje babička, aneb zlatá střední cesta platí i tady. Nemusíme zavrhnout krabicová vína a rozhodně si občas dopřejme opravdu kvalitní klasické víno. Nabídka je nesmírně široká, ale pozor, co se týká krabicových vín, mluvíme o balení zvaném bag in box, to znamená krabice se zmíněným plastovým kohoutkem. V krabicích, kde jen ustřihnete roh krabičky, opravdu nebývá ani víno z hroznů, jen ochucovaný vinný koncentrát s přidanými konzervanty. Tento produkt s vínem nemá nic společného a toto „víno“ se rozhodně vyplatí nekupovat. Ale pokud sáhnete po kvalitně baleném víně v bag in boxu, například australském, rozhodně tím u letní grilovačky s přáteli nic nezkazíte.

Přečtěte si také článek: Bag in box – víno v praktickém balení

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak rozhodně musíte navštívit náš e-shop, který nabízí vína pro milovníky i znalce tohoto dobrého moku králů.

Zdroj obrázku: https://www.freepik.com/free-photo/people-hands-getting-bottle-red-wine_2861990.htm Designed by rawpixel.com / Freepik

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com