shop World of Wines
Výroba vína krok po kroku
Výroba vína krok po kroku

Výroba vína krok po kroku

Pokud jste si někdy v domácích podmínkách vyráběli víno z vlastních surovin, je vám určitě znám postup. Pro domácí víno lze použít jakékoliv ovoce, nejčastější jsou ovšem vína rybízová, šípková či trnková. Základem velkovýroby stolních vín je pochopitelně hroznové víno, pěstované ve velkém na vinicích. I domácí víno však může být velice kvalitní, pokud dodržíte správný postup. Víno vzniká kvašením ovoce, pro což se musí připravit potřebné podmínky. Pro příklad správného postupu si můžeme vybrat nejčastější druh domácích vín, kterým je rybízové víno. Existuje samozřejmě spousta rodinných receptů, ovšem všechny mají své základní znaky, které je potřeba dodržet krok za krokem.

V čem víno vyrábíme

Ideální je větší skleněný demižon z úzkým hrdlem. Může být pětilitrový až desetilitrový. Demižon řádně vymyjeme a vydezinfikujeme. Dále potřebujeme korkovou zátku a kvasnou trubičku, pro kterou vyvrtáme v zátce otvor odpovídající průměru trubičky. Připravíme si také svíčku nebo plastelínu k dokonalému utěsnění zátky s trubičkou.

Jak připravíme ovoce

Rybíz budeme trhat až když bude dokonale vyzrálý, aby měl potřebnou cukernatost a víno nebylo příliš kyselé. Plody zbavíme stopek a pak je vypereme, abychom odstranili prach a jiné nečistoty. Pro urychlení zrání vína je dobré ovoce částečně slisovat nebo alespoň pomačkat, aby pustilo šťávu. Tu i se zbytky rybízu vlijeme do demižonu pomocí trychtýře.

Další postup

Ještě před zpracováním rybízu si připravíme vodu. Budeme jí potřebovat v množství odpovídajícím dvěma třetinám obsahu ovoce. Do vody nasypeme cukr krystal, jehož množství by mělo se mělo rovnat asi polovině rybízu a oslazenou vodu převaříme. Důležitou součástí a předpokladem kvašení jsou vinné kvasinky. Ty si podle návodu nachystáme již dva dny předem. Máme-li v demižonu ovoce, můžeme na něj nalít odstátou a vychlazenou vodu, přidat kvasinky a vše důkladně uzavřít. Do kvasné trubičky dáme vodu, která nás bude informovat o následné kvasné činnosti.

Kam s demižonem

V první fázi umístíme demižon do tepla, případně přímo na sluníčko. Bouřlivé kvašení nastane během dvou až tří dnů a asi po jednom až dvou týdnech přemístíme demižon do chladnějšího prostředí. Zde necháme víno kvasit a zrát cca tři týdny. Poté demižon odzátkujeme, pomocí plastové hadičky jej přelijeme a z demižonu odstraníme všechny zbytky ovoce. Víno pak vrátíme zpět do demižonu, znovu důkladně uzavřeme a necháme je čistit asi jeden měsíc. Teprve poté můžeme víno slévat do lahví, které ukládáme nejlépe ve vodorovné poloze na regály v chladném sklepě nebo komoře.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/valley/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com