shop World of Wines
Z historie vinných koktejlů
Z historie vinných koktejlů

Z historie vinných koktejlů

Už staří Římané popíjeli víno ředěné vodou. Pít samotné víno pro ně znamenalo zhýralost. Ve Středomoří mají vinný střik v lednici namíchaný, pijí ho po celý den a říkají mu bevanda. Před časem překvapil nestor tuzemského vinařství profesor Vilém Kraus, když řekl, že podle něj je pro odrostlejší děti v létě lepší slabý vinný střik než přechemizované a přeslazené limonády. Víno ředěné s vodou je prapůvodcem dnešních vinných koktejlů a je oblíbené dodnes.

Nicméně vinné koktejly postupem doby nabraly objemnosti co do počtu ingrediencí, kreativity, co do použití přidávaných komodit a kvantity jejich konzumentů, která rok od roku vzrůstá. Není divu, vinné koktejly jsou osvěžující, lahodné a vhodné pro každou příležitost.

Mimochodem, víte, jak vzniklo slovo koktejl?

Podle legendy z dob americko-mexických válek se v době příměří americký generál vypravil k Mexičanům a dostal velmi lahodný nápoj. Když se pídil, kdo ho namíchal, dostal odpověď, že krásná dcera mexického vládce jménem Coctel. Američané si jméno pak přizpůsobili na Cocktail. Obliba koktejlů, tedy míchaných nápojů z tvrdého alkoholu vzrůstá už více jak 200let, kdy se míchané nápoje, jejichž základem byl rum, podávaly námořníkům ve staré Anglii. Krok za krokem je pak sledovaly i koktejly z vína.

Tak jako už dávno nejsou koktejly jen o rumu, tak dnešní době už nejsou vinné koktejly jen o ředění bílého vína s vodou, nebo o chronicky užívaném nápoji známým v našich zemích zejména v dobách komunismu, kdy se popíjelo červené víno s colou a ti zdatnější si občas vylepšili i rumem. I když sommeliéři obecně neradi vidí, když se k dobrému vínu přidává cokoliv, je pravdou že vinný koktejl může být velmi příjemnou změnou v našeho alkoholovém menu. Dnes jsou vinné koktejly na vzestupu, jejich výroba je sofistikovaná a rozhodně nejsou určené k tomu, abychom se poslali do říše nevědomí. Naopak, mají nám život zpříjemnit, zpestřit náš oběd, večeři, či párty s přáteli, polechtat naše chuťové buňky, osvěžit nás, v kombinaci s ovocem nám dodat i vitamíny. Dnes se k výrobě vinných koktejlů používá bílé, červené, růžové víno a samozřejmě i to šumivé, ze kterého se míchají opravdu excelentní koktejly. K vínu se přidává ovoce, ovocné šťávy, ovocné pyré,či různé druhy alkoholu. A samozřejmě led.

Pití koktejlů je prostě oblíbené a leckdy dokáží opisovat životní situaci. Za všechny dva příklady z historie. Jeden z nejslavnějších vinných koktejlů se jmenoval Pink Chevrolet. Sestával ze sektu, jahod, máty a ledové tříště. Objednávaly si ho krásné ženy v v 80. letech minulého století v Hollywoodu. Bylo to znamení pro přítomné pány, že mají odvézt ženu domů.

Do dějin koktejlů se zapsal i anglický barman, který zareagoval na černým suknem zahalenou Anglii, když zemřel princ Albert. Sounáležitost vyjádřil koktejlem Black Velvet, kdy do sektu nalil černé pivo.

Kreace dnešních barmanů jsou nejen chuti, ale i oku lahodící. I my, laici, si v našich domácích podmínkách můžeme vyrobit koktejly dle naší chuti, ale samozřejmě i podle finančních možností. Naštěstí lez vyrobit velmi chutné vinné koktejly za poměrně slušnou částku, nemusíme se tedy bát, že nebude na chleba, dopřejeme-li si jednou za čas příjemný večer s koktejlem z vína. Receptů najdete bezpočet a vaše fantazie jistě nezná mezí. Uctívejte obecné pravidlo – méně je více a v jednoduchosti je síla. Najděte si vhodné recepty a pak si je upravujte podle své fantazie.

V každém případě – základem vinného koktejlu je víno – a v tom je pravda.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/decoration-invitation-elegant-2697944/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com