shop World of Wines
Zajíc na víně
Na víně

Zajíc na víně

Zajíc nepatří mezi běžné komodity našeho jídelníčku, ale rozhodně není od věci vyzkoušet pokrmy ze zaječího masa. Výborně totiž chutná a je vlastně více než bio. Zajíc se volně pase, živé se trávou a bylinkami z luk, maso je pak samozřejmě kvalitní a chutné.

Je dobré si nejprve zjistit, kdy byl zajíc zabit, maso se totiž poměrně rychle kazí. Na rozdíl od vysoké zvěře, která se vyvrhne hned po zabití, zajíc se nechává dny až tři dny vyvěsit, aby maso dozrálo a mělo lepší chuť. Pak je ale dobré ho stáhnout a hned zpracovat.

Zaječí maso je nejlepší dusit, někdo ho předtím marinuje, ale není to samozřejmě podmínkou. I bez marinace lze docílit chutného pokrmu. Mezi nejznámější recepty patří zajíc na černo a zajíc na víně. My si dnes řekneme, jak si pochutnat na zajíci na víně.

Co budeme potřebovat?

  • přibližně1 kg zaječího masa
  • 200 ml kvalitního červeného vína
  • 50 ml koňaku
  • 2 lžičky nejlépe francouzské hořčice
  • 250 ml vody
  • 250 ml vinného octa
  • 250 g kořenové zeleniny
  • 5 špetek soli
  • 4 lžíce másla

Postup

Tento recept je spojený s marinací masa, kterou však můžete vynechat a maso dusit přímo v kořenové zelenině. Pokud se rozhodnete pro marinaci, marináda se vytvoří smícháním vinného octa, ke kterému přidáte nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu a osolíte. V této směsi za několikerého obracení masa marinujte ideálně dva dny.

Pak v pekáči rozpusťte máslo, vložte maso očištěné od marinády a podlijte kvalitním červeným vínem. Můžete přidat sklenku koňaku. Vlijte přecezenou marinádu, hořčici a duste v troubě cca 1 hodinu při 180 °C.

Variace

Variací na tento recept je více. Někdo přidává brusinky, někdo slaninu, někdo zahustí omáčku solamylem, někdo smetanou, někdo nezahušťuje vůbec. Záleží na vaší chuti i fantazii. Tento pokrm se podává obvykle s bramborovými noky, nebo knedlíky, ale ani tady se samozřejmě žádná omezení nekladou. Víno by mělo být suché silné a kvalitní s nižším obsahem tříslovin, jeho chuť se odrazí na paletě chutí celého pokrmu, jeho volba je tedy opravdu důležitá.

Tak dobrou chuť!

Přečtěte si také článek: Hovězí na víně

Pokud jste během čtení dostali chuť na sklenku dobrého vína, navštivte náš e-shop s vínem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/maso-va%C5%99en%C3%AD-va%C5%99en%C3%A1-ve%C4%8De%C5%99e-j%C3%ADdlo-1031092/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com