shop World of Wines
Znáte rozdíly mezi perlivým a šumivým vínem?
rozdíly mezi perlivým a šumivým vínem

Znáte rozdíly mezi perlivým a šumivým vínem?

Při pojmu šumivé víno většinu lidí napadnou bublinky a s nimi spojený lahodný nápoj – šampaňské. Oblíbený nápoj nikdy nechybí u slavnostního stolu při důležitých událostech rodinných i pracovních. Stalo se symbolem oslavy a šťastných okamžiků, na které se připíjí oblíbeným šumivým vínem. Ovšem ne každé šumivé víno můžeme nazývat šampaňským.

Šampaňské nebo vinný sekt?

Šumivá vína vznikají druhotným kvašením v láhvi, kde vznikne oxid uhličitý. Metodu úplnou náhodou objevil v 17 století Dom Pérignon, který převážel víno z Francie do Anglie. Nejprve nebyl z bublinek nadšený, potřeboval pro bohaté Angličany klasické víno. Naštěstí mu došlo, jaký poklad objevil a celý svůj obchod přizpůsobil pouze prodeji lahodného šumivého vína. Obliba šumivého vína rostla raketovou rychlostí a i v dnešní době je mezi lidmi velice oblíbené.

Šumivé víno s označením Champagne – šampaňské – se vyrábí pouze na jediném místě na světě a je chráněné místem původu Evropskou unií. Místo se nachází ve Francii pod názvem Champagne-Ardenne, odtud také název oblíbeného nápoje. V této francouzské oblasti se pěstují všechny tři druhy vín – květinové Chardonnay, silný Pinot Noir a Meunier – potřebné k výrobě pravého šampaňského. Ostatní šumivá vína jsou vyráběna stejnou metodou, ovšem z odlišných druhů vín vypěstovaných na jiných vinicích, proto nemohou používat ochrannou známku Champagne a říkáme jim sekty.

Perlivé víno není šumivý sekt!

Odlišnou metodou se vyrábí tzv. perlivá vína. Nepleťte si je se sekty nebo šampaňským. Nejsou tak kvalitní a rána po nich bývají těžká. Bublinky v perlivém víně nevznikají přirozeným kvašením, ale uměle se dosycují nebo se nechají kvasit ve velkých tancích. To způsobuje ranní bolesti hlavy po celovečerním popíjení perlivého vína. Kvasinky přemění cukr na alkohol a to se odrazí v jeho příjemné chuti. Mezi nejkvalitnější patří Frizzante.

Jak sekt nebo šampaňské podávat?

Šumivý sekt i šampaňské se vždy podává ve vysokých sklenicích, tzv. flétnách. Podává se pouze chlazené na 8 – 10 ºC a i po otevření ho uchovávejte v nádobě s ledem. Bublinky vám déle vydrží. Sekt nalévejte po stěně sklenice a zabráníte tak vyprchání bublinek ze sklenice. Velmi oblíbená je kombinace ovoce s bublinkami, nejčastěji jahodami. Díky vysoké šumivosti se chuť sektu dostane do ovoce a to dostane skvělou chuť.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/prosecco-happy-champagne-rose-luck-588331/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com