shop World of Wines
Znáte víno bez alkoholu?
víno bez alkoholu

Znáte víno bez alkoholu?

Možná to víte, možná vás překvapí, že existuje i víno bez alkoholu. A svou chutí i vůní se plně vyrovná tomu „opravdovému.“ Proč vyrábět nealkoholické víno, ptáte se? Odpověď je velmi prostá. Víno bez promile uvítají nejen řidiči, kteří si k obědu či k večeři dají rádi k dobrému jídlu i sklenku vína. Mohou si užít celistvý gurmánský zážitek a v klidu usednout za volant. Víno bez alkoholu mohou samozřejmě bez obav pít těhotné ženy. Všichni, kdo drží redukční diety, si mohou dealkoholizované víno s čistým svědomím nalít, protože na rozdíl od toho s alkoholem není kalorické. A nakonec ho uvítají i všichni abstinenti, ti, kdo prostě chtějí mít z osobních či profesních důvodů, jak se říká „čistou hlavu.“

Výroba bezalkoholového vína

Nealkoholické pivo je podle normy „odalkoholizované.“ Jeho základem je přírodní víno, ze kterého je pomocí technologických metod odebrán alkohol. V hotovém vínu nesmí být více jak 0,5% alkoholu. Výroba nealkoholického vína je poměrně složitá a náročná. Používají se tři základní technologie. První se je tzv. vakuová extrakce, kdy se víno ve vakuové komoře zahřeje na 30 stupňů. Pak dochází k odpařování alkoholu. Bohužel se při této metodě ztratíi podstatná část aromatických látek vína. Druhá metoda se nazývá dvoufázová vakuová extrakce, kdy se ve vakuové odparce odebere alkohol i aroma, které se posléze do vína vrátí. Třetí metodou vyvinutou v Itálii, je buněčná osmóza, která se stále zdokonaluje, neboť nebylo dosaženo požadovaných chuťových i aromatických kvalit.

Jaké nealkoholické víno si vybrat?

Víno vyrobené dvoufázovou vakuovou metodou je nejkvalitnější. Tento technologický postup byl vyvinut v Austrálii, ale i u nás už máme výrobce takového vína. První byl známý vinař Miloš Michlovský. Vyrábí nealkoholická jemně perlivá vína zvaných Revine z mladých vín. K zachování stabilní chutě i aroma těchto vín je do nich přidáván přírodní oxid siřičitý. Jiné konzervanty či stabilizátory se do vína nepřidávají. Pro výrobu bezalkoholického vína dvoufázovou vakuovou metodou se použijí především odrůdy Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Chardonnay, dále odrůdy Malverina, Savilon, a Vesna. Pro výrobu růžových a červených vín se používá Pinot noir, Zweigeltrebe, nebo Frankovka a nové odrůdy Ariana a Agni.

Proslulé je například nealkoholické víno Carl Jung, jehož výroba má ve vinařské oblasti německého městečka Rüdesheim více než staletou tradici. Značku tohoto vína mají zdejší vinaři patentovanou již od roku 1908. Výrobní postup se během pochopitelně vyvinul a zkvalitnil, ale od dávných dob až do součastnosti je hlavním cílem německých vinařů podávat kvalitní a lahodný nápoj. Očividně se jim to daří, protože malebné vinařství vyváží více jak čtyři miliony nealkoholického vína ročně do Švédska, Norska, Dánska a USA. V Americe nebo Kanadě téměř nenarazíte na vinárnu či restauraci, kde by nealkoholické víno nenabízeli.

Na internetu však najdete širokou nabídku nealkoholických vín druhů, chutí i cen a to od různých vinařů i Česka i zahraničí. Stačí si vybrat na základě našich chutí i obsahu naší peněženky. Každopádně, proč to nezkusit, bolehlav po tomto vínu mít určitě nebudete!

Přečtěte si také článek: O víně

V minulosti patřilo víno k nápojům králů. Chcete i vy si vychutnávat tento královský nápoj? Pak není nic snazšího, než zavítat na náš e-shop a vybrat si kvalitní víno z naší nabídky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/illustrations/akvarel-v%C3%ADno-z%C3%A1ti%C5%A1%C3%AD-drink-oslava-5233792/

Riesling Winkeler – Allendorf  0,75l

About studio Makawiel

Makawiel Publishing je profesionální tým redaktorů, který zajišťuje služby v oblasti redakce, copywritingu, ale i internetového marketingu.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com